Norma PN-64M-73093 dotyczy pierścieni uszczelniających o przekroju kołowym do połączeń spoczynkowych, głównie w układach hydraulicznych i pneumatycznych urządzeń i maszyn.
Oring – co to jest?
Uszczelnienia typu O-ring zbudowane są w kształcie torusa. W Power Rubber oferujemy oringi wykonane z różnego rodzaju mieszanek gumy wysokiej jakości. Elastyczne właściwości oringów pozwalają na stosowanie ich w wielu aplikacjach, zarówno w statycznych, jak i dynamicznych. W zastosowaniach statycznych nie występuje ruch pomiędzy uszczelnianymi poszczególnych komponentów maszyn, natomiast w dynamicznych – elementy maszyn, które wymagają uszczelnienia poruszają się względem siebie.
Pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym wykorzystuje się w maszynach budowlanych i rolniczych, zespołach napędowych, przekładniach przemysłowych, silnikach.
Uszczelnienia typu oring wg PN-64/M-73093
Powyższy standard produkcyjny dotyczy wielkości pierścieni w celu zmniejszenia zróżnicowania ich wymiarów w urządzeniach, maszynach i podzespołach. Stosuje się go przy wyborze wielkości oringów oraz przy ustalaniu wymiarów uszczelnień.
Pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym wg ISO doskonale sprawdzają się w sterowaniach i napędach hydraulicznych oraz pneumatycznych. Wykorzystywane są do zaciskowego uszczelnienia węzłów w połączeniach ruchowych spoczynkowych. Zapobiegają także wyciekom medium smarującego oraz przedostawaniu się zanieczyszczeń (brud, kurz, wilgoć) do wewnątrz w innych częściach maszyn i urządzeń. Wybór materiału, z którego wykonane są uszczelniania typu Oring uzależniony jest od środowiska pracy, tj. temperatury, rodzaju medium smarującego, ciśnienia środowiska roboczego.
Poniżej przedstawiono kilka podstawowych rodzajów elastomerów, z których wykonuje się oringi:
Kauczuk nitrylowy (NBR)
Odporny na oleje i smary mineralne, oleje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, węglowodory alifatyczne, niepalne ciecze hydrauliczne typu HSA i HSB, wodę do +100 st. Celsjusza, rozcieńczone roztwory kwasów i zasad do +50 st. Celsjusza.
Kauczuk fluorowy (FKM/FPM)
Kompatybilny z olejami i smarami mineralnymi, węglowodorami alifatycznymi i aromatycznymi, olejami syntetycznymi, a także trudnopalnymi cieczami hydraulicznymi typu HSC i HSD oraz wodą do +100 st. Celsjusza.
Kauczuk etylenowo-propylenowy (EPDM)
Wtrzymały w kontakcie z płynami hamulcowymi, roztworami kwasów i zasad, trudnopalnymi cieczami typu HSC i HSD, estrami, ketonami, a także gorącą wodą i parą wodną.
Kauczuk silikonowy (VMQ)
Odporny na działanie rozcieńczonych roztworów soli, olejów i smarów mineralnych, alkoholi, a także wody do +100 st. Celsjusza.
Norma produkcji PN-64/M-73093. Wymiary
Pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym – wymiary i oznaczenia wymiarów
Oznaczenie oringów obejmuje:
-
typ wykonania (OR-1 – standard, OR-2 – sznur klejony, OR-3 – sznur wulkanizowany, OR-4 – w otulinie bezszwowej, OR-5 – w otulinie)
-
wewnętrzną średnicę (Ød1) w mm
-
grubość sznura (Ød2) w mm
-
rodzaj materiału (np. NBR, EPDM, FKM, VMQ)
-
twardość wg skali Shore A




